پورتال سازمانی

پرتال سازمانی

پورتال هوشمند


  سرای نوآوری و کشت بافت گیاهی

  کشت بافت گیاهی

  کشت‌بافت و سلول به همراه روش‌های مهندسی ژنتیک از ارکان مهم فناوری زیستی به عنوان یکی از علوم پیشرفته دنیا به‌شمار می‌آیند. با علم به این موضوع که هر یک از سلول‌های گیاهی تمایز نیافته توانایی تبدیل شدن به گیاه کامل را دارند، دریچه‌ای تازه پیش روی دانشمندان و محققان علوم زیستی گشوده شد، به نحوی که در مقایسه با روش‌های اصلاح سنتی گیاهان، تسریع قابل ملاحظه‌ای در مدت زمان اجرای برنامه‌های اصلاحی به وجود آمد و امکان انجام تلاقی‌های بین جنسی را نیز فراهم نمود. علاوه بر این نگهداری ذخایر توارثی، تولید گیاهان عاری از ویروس و تولید گیاهان هاپلوئید از جمله کاربردهای مهم دیگر کشت بافت و سلول گیاهی می‌باشند.

  کاربرد کشت بافت در ریز ازدیادی

  به كشت اندام، بافت، سلول، پرتوپلاست، جنين و بذر در محيط درون شيشه ­اي، كشت ­بافت گفته مي­شود. اين تكنيك ابزاري مهم در مطالعات پايه و كاربردي است که داراي كاربردهاي تجاري به خصوص در بخش تکثیر (ریز ازدیادی) گیاهان است. این کار معمولاً با استفاده از محیط کشت مایع، نیمه جامد یا جامد انجام می‌شود.

  اهداف اوليه در كاربرد فنون كشت بافت براي گياهان مورد نظر است:

  1- حذف بيماريها و توليد گياهان عاري از بيماري

  2- توليد ارقام (ژنوتيپ­هاي) جديد

  3- توليد سريع شمار زيادي از گياهان كه از نظر ژنتيكي يكسان هستند.

  4- امکان استفاده از حداقل فضا برای تکثیر انبوه گیاهان

  5- تولید انبوه یک رقم مطلوب و یا رقم های جدید در زمان بسیار کوتاه به صورت کاملا همسان

  بنابراین با استفاده از تکنیک کشت بافت می­توان درفضای محدود و در مدت زمان کوتاه از یک ریز نمونه کوچک، صدها و هزاران گیاه عاری از ویروس و عوامل بیماری­زا تولید نمود. البته یکی دیگرازمزیت­های تکنیک کشت بافت گیاهی دخیل نبودن فصل و آب و هوا در تکثیر گیاهان می­باشدکه در شرایط کاملاً کنترل شده گیاه تولید می­شود. بنابراین به منظور تسریع برنامه­های اصلاحی گیاهان، یک روش آسان و سریع مانند کشت بافت نیازمند بوده تا بتوان ارقام جدید را تولید کرد.


  5.7.10.0
  گروه دورانV5.7.10.0